Na co  nezapomenout

Vyberte si dobře svou realitní kancelář

Na internetu naleznete mnoho doporučení, jak postupovat při výběru realitní kanceláře. Často jde však o rady, které poskytují realitní makléři, investoři, zástupci společností působících v oblasti nemovitostí, provozovatelé inzertních portálů a další subjekty, jejichž zájmem je na první pohled spíše prodej vlastních služeb. Níže naleznete doporučení JUDr. Lucie Pražákové, advokátky se specializací na problematiku nemovitostí.


1. Důvěra je základ

Věřte osobním doporučením, ne reklamě

Realitní makléř by měl být odborníkem, který Vás bezpečně a efektivně provede celým procesem prodeje nemovitosti. Na prvním místě by tedy neměl být výběr velké a známé realitní kanceláře, ale výběr konkrétního realitního makléře jako člověka, na kterého můžete spoléhat z hlediska odbornosti i v tom, že své schopnosti a zkušenosti použije ve Váš prospěch.

Často jde o osobu, kterou zvete k sobě domů nebo jí půjčujete klíče od své nemovitosti. Podepsat smlouvu s makléřem, který je neseriózní, nezkušený nebo se třeba jen nebude prodeji Vaší nemovitosti plně věnovat, je neefektivní a dokonce nebezpečné.

Osobní doporučení od lidí, které znáte, mají větší hodnotu než sliby v inzerci. Pokud víte ve svém okolí o někom, kdo v poslední době prodával nemovitost, ptejte se. Mějte však na paměti, že realitní kanceláře někdy nabízí odměnu za doporučení a ne každá rada tak vychází z čisté snahy pomoci. Nechte si popsat, jak prodej s doporučenou kanceláří probíhal a se kterým konkrétním makléřem doporučující jednal. Nemůžete-li se opřít o osobní doporučení rodiny či přátel, můžete se obrátit i na nás.

Čtěte více

3. Připravte se předem

Požádejte o informace a podklady předem. Realitní makléř Vás bude pravděpodobně již na první schůzce přesvědčovat k uzavření zprostředkovatelské smlouvy, je tedy vhodné si obecný návrh této smlouvy vyžádat ještě před schůzkou. Získáte tím prostor připravit si v klidu své dotazy a připomínky. Je také vhodné si rozmyslet, na jakou dobu spolupráci sjednat a zda Vám vyhovuje automatické prodlužování smlouvy.

Zeptejte se realitní kanceláře také na to, jak se pohybují ceny podobných nemovitostí v dané lokalitě a jaké nemovitosti v okolí prodávali v poslední době. Podívejte se na inzerci a zvažte zajištění cenového odhadu  (více o odhadu ceny nemovitosti). Minimální prodejní cena je totiž důležitým údajem ve zprostředkovatelské smlouvě.


5. Na co dát pozor

Neseriózní jednání není v tomto oboru vzácné

Nemovitost většina lidí prodává jen jednou za život. Když jsou v sázce celoživotní úspory, je důležité si nevybrat špatně a nenaletět planým slibům.

Častým trikem realitních makléřů je slíbit prodávajícímu vysokou cenu dříve, než si nemovitost prohlédnou. Po nějaké době Vám pak navrhnou snížení ceny s odvoláním na změny na trhu. Seriózní realitní makléř Vám po telefonu sdělí spíše obecnou informaci o cenách v dané lokalitě, podle druhu a velikosti nemovitosti může nabídnout i předběžný odhad cenového rozmezí. Pokud Vám však realitní kancelář bez osobní prohlídky nemovitosti slibuje výrazně vyšší cenu, než odhadli jinde, půjde pravděpodobně o plané sliby, které Vás mohou stát mnoho času. Inzerce za nereálnou cenu může odradit potencionální zájemce. Vážní zájemci totiž sledují inzerci pravidelně a velká sleva nebo časté změny ceny vyvolávají dojem, že s nemovitostí není něco v pořádku.

Pokud Vám realitní kancelář tvrdí, že neplatíte provizi, nemusí to být výhoda. Provizi samozřejmě může platit i kupující, ale o to méně bude ochoten zaplatit Vám na kupní ceně. Může se tedy stát, že si realitní kancelář vezme na Váš úkor vyšší provizi, než kdybyste jí provizi platili a Vy ani nebudete výši její odměny znát.

Realitní makléř Vám již před zahájením spolupráce tvrdí, že má kupujícího na Vaši nemovitost, ale než ho přivede na prohlídku, potřebuje se s nemovitostí podrobně seznámit (a při té příležitosti s Vámi uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu). Mějte na paměti, že realitní makléři se živí "pusou" a mají tvrdou konkurenci, jejich vystupování je tedy velmi přesvědčivé. Boj probíhá hlavně o prodávající, kupující už realitní kancelář najde díky inzerci. Může se dokonce stát, že realitní kancelář začne inzerovat Vaši nemovitost bez Vašeho souhlasu, což prezentuje jako ochotu Vám pomoci i bez smlouvy. Inzerce nemovitosti na více místech za různých podmínek však může negativně ovlivnit vnímání nemovitosti zájemci.

Někdy až při podrobném pročtení smlouvy zjistíte, že Vám kancelář nenabízí zprostředkování prodeje, ale placené služby - fotografování, vytvoření prezentace, inzerci, přípravu smluv apod., které budete muset zaplatit, i když se nepodaří nemovitost prodat.

2. Zjistěte více informací

Není na škodu pročíst hodnocení realitní kanceláře, prohlédnout si její webové stránky a, podívat se na nemovitosti, které inzeruje (zda jsou popisy pečlivě napsané a jak vypadají fotografie). Není na škodu zkontrolovat údaje společnosti v obchodním rejstříku, zjistit dobu působení realitní kanceláře na trhu, ověřit, zda je členem Asociace realitních kanceláří.

Realitní kanceláře jsou zpravidla právnické osoby, nejčastěji společnosti s ručením omezeným.

Velké realitní kanceláře jsou často franšízy, tj. vlastník značky poskytuje za poplatek licenci menším samostatným firmám, které pak podnikají pod jednou značkou a používají jednotné metody prodeje. Známé jméno tak nemusí vždy znamenat velkou společnost ani dlouholeté zkušenosti. I ve známé kanceláři může pracovat nezkušený nebo neseriózní makléř.

Na druhou stranu, lze očekávat, že zkušené profesionály potkáte spíše v realitní kanceláři, která má dobře nastavené postupy a poskytuje kvalitní zázemí, má množstevní slevy na inzerci a tím dává realitním makléřům (jejichž výdělky závisí na dosažených provizích pro realitní kancelář) konkureční výhodu.

4. Osobní setkání

Realitní makléř musí vyhovovat Vám

Doporučení jsou cenná pro rozhodnutí, koho oslovit, ale v další fázi by měl hrát hlavní roli Váš vlastní úsudek a osobní dojem. Kromě znalostí a zkušeností realitního makléře je důležité, aby Vám realitní makléř a jeho styl práce vyhovoval.

Se svým realitním makléřem se budete setkávat na prohlídkách, bude s Vámi domlouvat podmínky prodeje a především bude jednat se zájemci Vaším jménem. Mělo by tedy jít o osobu, se kterou budete rádi spolupracovat a která Vás bude dobře reprezentovat.

Při první schůzce se nebojte zeptat na vše, co Vás zajímá. Zkušený realitní makléř Vám nejen srozumitelně vysvětlí celý postup a zodpoví Vaše dotazy, ale upozorní Vás i na rizika a okolnosti, na která Vás ani nenapadlo se zeptat.

6. Porovnejte podmínky

Nemusíte spolupracovat s první realitní kanceláří, se kterou se dostanete do kontaktu. Zjistěte, jaké podmínky Vám jednotlivé realitní kanceláře nabízí a vyberte si výhodnější nabídku. Jedná se nejen o výši provize, ale také o rozsah služeb - na jakých serverech bude realitní kancelář Vaši nemovitost inzerovat, zda zajistí profesionální fotodokumentaci, zda zadá přípravu smluv a zapracování připomínek advokátovi, zda je v ceně provize i advokátní, notářská či bankovní úschova kupní ceny atd.


Stále nevíte, na koho se obrátit?

Pokud prodáváte nemovitost v Praze nebo Středočeském kraji, napište si přes kontaktní formulář o osobní doporučení. Rádi Vás nasměrujeme na realitní kanceláře či konkrétní realitní makléře, se kterými máme dobré zkušenosti. Nejčastěji půjde o realitní kanceláře, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a pro které připravujeme smlouvy. Doporučení je zdarma a je pro Vás zcela nezávazné.

© 2018 JUDr. Lucie Pražáková, advokátní kancelář. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky